RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Tingkat
Satuan : SMP
Mata
Pelajaran : Bahasa
Jawa
Kelas
/ Semester : VII / I
A. Standard Kompetensi
Membaca
B. Kompetensi Dasar
Membaca
indah geguritan
C. Indikator
·
Mampu membaca suatu
karya sastra (geguritan) sesuai
dengan lafal, intonasi dan irama yang benar.
·
Mampu menjelaskan isi
geguritan.
·
Mampu memparafrasekan
teks geguritan
D. Tujuan Pembelajaran
·
Siswa dapat membaca
suatu karya sastra (geguritan) sesuai
dengan lafal, intonasi dan irama yang benar.
·
Siswa dapat menjelaskan isi geguritan.
·
Siswa dapat
memparafrasekan teks geguritan.
E. Materi Pembelajaran : Geguritan “nggandhul garis”
F. Model Pembelajaran
·
Tanya Jawab
·
Ceramah
·
Pemberian tugas
G. Langkah-langkah
Pembelajaran
NO
|
Kegiatan
|
Alokasi Waktu
|
1.
|
Kegitan Awal
·
Guru dan siswa
bertanya jawab tentang geguritan
Misal :
ü Sampun
nate maos geguritan?
ü Temanipun
menapa?
|
10 Menit
|
2.
|
Kegiatan Inti
Eksplorasi
·
Guru memberikan
pengantar singkat tentang cara pembacaan geguritan yang akan dilakukan.
·
Siswa mendengarkan,
dan memperhatikan guru saat membaca geguritan dengan seksama .
Elaborasi
·
Guru menunjuk
beberapa siswa untuk maju membacakan geguritan yang telah ditentukan oleh
guru.
Konfirmasi
·
Siswa diberikan 3
pilihan geguritan yang akan dibacakan.
·
Siswa maju satu
persatu untuk diniai dalam pembacaan geguritan yang sudah dipilih tersebut.
·
Guru mengevaluasi
jalannnya pembelajaran
hari
itu.
|
70 Menit
|
|
Kegitan Akhir
·
Guru melakukan
refleksi pembelajaran
hari
itu.
|
10 Menit
|
H. Media :
·
Teks geguritan
I.
Penilaian
: Proses dan hasil
Penilaian
proses
No
|
Aspek
Penilaian
|
Skor
|
Keterangan
|
|||
SB
|
B
|
C
|
K
|
|||
1.
2.
3.
|
Keseriusan dan keaktifan
dalam mengikuti pelajaran
Keseriusan siswa
dalam membacakan
geguritan
Kesesuaian siswa dalam membaca geguritan dalam lafal, intonasi, dan irama
|
|
|
|
|
SB: Sangat baik
B: Baik
C: cukup
K: Kurang
|
Penilaian hasil
Kurang : 0-25
Cukup : 25-50
Baik : 51-75
Sangat
baik : 76-100
Jumlah no.1, 2, 3
Dibagi 3
Pemalang, Maret 2013
Kepala
Sekolah Guru
Mata Pelajaran
Diah
Siti Wulandari Nurul
Wijiasih
NIP........................ NIP...................
Materi Pembelajaran
Teks geguritan 1 (yang dicontohkan oleh guru) :
NGGANDHUL GARIS
Kaanggtit dening Sudi Yatmana
aku mangan basa jawa
lawuh indonesia lan
inggris
kadhangkala landa
sansekerta arab lan cina
lalapane basa basa
manca
ajang manekawarna
bathok piring mangkok
godhong jati
terkadhang pincuk
godhong gedhang
telap telep muluk
ngombene banyu kendhi
nanging iya ora nampik
soklat susu the utawa kopi
ora mangan ngombe
dalasan makarya srawung
aso sembahyang turu apadene
daklakoni sarana
sasmita adi
ngiras karo ngenteni
tumuruning wahyu sejati
iku tataning lair dene
tataning batin
tumuju marang
pangolahing
pribadi
kulawarga
bangsa sesama
tundhone tan wurunga
panjenengane
aku mangan basa
ajang manekawarna
bareng wong sadonya
ngombeku banyu kendhi
banyu wahyu misteri
jer kabeh rejeki
pakaryan lan apa bae kang daklakoni
dakalami
nggandhul garis
jedhul joge ngener
pener jumbuh jatine
teks geguritan 2 (untuk latihan) :
OWAH OWAHAN JAMAN
Kaanggit dening Sunardi KS.
arit lan pacul wis suwe
pensiyun
kanggo mung kala kala
yen pinuju kang duwe
dhemen nenandur
kembang-kembang pasren
ing taman
utawa mung kanggo
cecawis
yen ana tangga nyilih
kanggo ngresiki got-got
mampet
lan arit kanggo mrapali
pang-pang pager ijo
supaya bisa semi
ngrembaka ijo royo royo
garu lan luku wis suwe
diringkes ditaleni
disimpen ing pojokan
omah pawon
kebo sepasang kang
mbiyen kanggo sabiyantu
nggarap sawah wis suwe
didol
dianggep rendhet lakune
ditukokake kang luwih
banter playune
sawahe uga wis payu
saiki papan papan
pradesan wis gumebyar listrik
padhange kaya rina
kang biyen tilas sawah
garapan saiki didegake discotic
hotel lan super market
kang saben bengi rame
gumerah suwarane
ana kang jejogedan
ngulat ngulet
kaya wong kang lagi
boyoke krugal krugel
iki kahanan owah
owahane jaman
sawah sawah wis ora
ditanduri pari
nanging ditanduri beton
undhuh undhuhane
cicilan real estate
dudu wit witan kang
nukulake kembang
nanging bank bank
Teks geguritan 3, 4, 5 (untuk dinilai)
BOCAH
Kaanggit dening Slamet Isnandar
aku iki bocah
ah ah
ah ah
durung nate mangan
sekolah
ah ah
ah ah
apa maneh werdine
tembung kuliah nanging
sliramu ora perlu
nggresah
yen satemene aku weruh
apa sing dilakoni
simbah nalika saba jrambah
aku iki bocah saiki
kang mlumpat saka
riptane iyasa klawan walmiki
ora perlu sliramu eram
yen aku ora kena
dianggep sembarangan utawa
aja ngayawara
aku pancen dudu bocah
suwarga
ora nate gemblengan
kawah candradimuka
ora nate diwulang dewa
narada
apa maneh pandhita
durna
aku ya aku
kang kelair uga dudu
krana karepku
aku iki bocah kang
tansah tiru patrapmu
nanging yen sliramu
kepenginbecik
dadiya aku si bocah
aku
tansah ana putihing atimu, nalarmu
UNI
Kaanggit deningSlamet Isnandar
uni
sliramu aja wedi
uni
sliramu apa lali
ing tengah tengah sawah
ing tebaning bulak sepi
angin tansah
setya nyangking iki
kidung kidung
kamanungsan
kidung kidung katresnan
kang tansah urip ing
telenging karang
padesan
uni genea ndadak nangis
nangisi wewayangan kang
suwe kelakon
nalika palawija lan
pari pari
ah
saiki wus ora mangkono
uni
kemakmuran iki diatur
dening pangwasa
kang mesthine iya adil
adoh saka tumindak gung
ambeg deksiya
uni
sliramu aja wedi
lilakna was sumelang
kang nggandhul ati
sliramu apa lali
jaman iki wus tumuli
wiwit tangi
ngumandhangake kidung
kidung
kamanungsan
kidung kidung katresnan
mula uni
mara gage
ing dhadhamu sumeten
geni
yakina
wong cilik iki tansah
cinaket ing Gusti
Tidak ada komentar:
Posting Komentar